Nowy budynek przedszkola

Dodano: 2019-02-21 21:23:00

W naszym nowym przedszkolu będzie wiele nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań. Wysoką energooszczędność budynku, a co za tym idzie, oszczędność w jego eksploatacji, będzie uzyskana dzięki zwróceniu elewacji w południową stronę, minimalizacji północnych okien, wentylacji mechanicznej z rekuperacją, ciągłej izolacji termicznej pozbawionej mostków. Budynek otwiera się również na terenowe tarasy i zieleń. Oszczędna, prostopadłościenna bryła dobrze wpisuje się w otaczający modernistyczny krajobraz, a delikatne zaokrąglenie narożników i zastosowanie akcentów kolorystycznych czyni ją nowoczesną i przyjazną otoczeniu, a przede wszystkim dzieciom. Dodatkowym akcentem podkreślającym strefę wejściową jest podcień na froncie budynku, stanowiący jednocześnie zacienienie dla okien sali ruchowej.

Rozwiązania technologiczne i funkcjonalne:

*   układ korytarzowy budynku, łatwy dostęp do pomieszczeń znajdujących się w niewielkiej odległości względem siebie, skrócone są długości dojść ewakuacyjnych

*  w holu głównym znajdują sie szatnie dla dzieci i sanitariaty pracownicze oraz dla niepełnosprawnych, hol połączony jest przeszkloną witryną z komunikacją pionową budynku

*  południową stronę budynku zajmuje osiem sal dydaktycznych, do każdej sali prowadzi osobne dojście z wydzieloną wnęką szatniową, co ułatwia przygotowanie dzieci do wyjścia na plac zabaw

*  sale wyposażone są w sanitariaty ( w nich : ustępy, umywalki i brodziki ) oraz pomieszczenia gospodarcze przeznaczone do magazynowania zabawek i leżaków

*  na parterze, w sąsiedztwie wejścia głównego zaprojektowano dodatkową salę do ćwiczeń gimnastyki z możliwością występów

*  blok kuchenny zlokalizowano na parterze budynku z dogodnym dostępem od strony dojazdu gospodarczego (elewacja północna), posiłki dostarczane będą do wydawalni w termosach i od razu dystrybuowane na wózkach do sal dydaktycznych, na piętro posiłki docierać będą przy wykorzystaniu windy kuchennej

*  wydzielony blok administracyjny zlokalizowano na piętrze w północno-zachodniej części budynku, składają sie na niego pokój logopedy oraz pedagoga, księgowej, sekretarki i dyrektora, pomieszczenia socjalne, pomieszczenia do wypoczynku kobiet i archiwum

*  w przestrzeni pod schodami wygospodarowano miejsce do przechowywania wózków i fotelików samochodowych

Budynek przeznaczono dla 200 dzieci ( 8 oddziałów po 25 dzieci ). W sali ćwiczeń może okazjonalnie przebywać 50 osób. Założono pracę jednozmianową. W obiekcie na każdy oddział przypadać będzie 2 opiekunów - razem 16 osób.

Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych - odpowiednio zaprojektowano strefy wejściowe, co umożliwia dostanie się do wnętrza budynku. W budynku znajdować się będą pomieszczenia higieniczno-sanitarne przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na drogach komunikacji ogólnej nie będzie progów. Komunikację pionową umożliwiać będzie podnośnik hydrauliczny, na działce zaprojektowano dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia zabudowy jest stosunkowo niewielka, dzięki temu pozostaje wystarczająca ilość terenu do wykorzystania na cele rekreacyjne. Na równi z budynkiem ważny jest otaczający krajobraz, jego wnikanie do wnętrza poprzez duże płaszczyzny przeszkleń,  powiązane z otoczeniem poprzez tarasy na poziomie terenu.

Ze względów termicznych oraz warunków gruntowych  zaprojektowano bezpośrednie posadowienie budynku - na płycie fundamentowej. Wszystkie ściany zewnętrzne projektuje się z bloczków silikatowych E24 klasy 20, o gr,24 cm na zaprawie klejowej cienkospoinowej 10MPa.

Elementy małej architektury:

*  stojaki dla rowerów

*  kosze na odpady komunalne

*  ławki o prostej formie bez oparcia na placu zabaw oraz wśród zieleni

*  urządzenia rekreacyjne na placu zabaw

Oprac.: Iwona Kmiecik

© 2019 Pogodne Przedszkole w Luboniu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wykonanie: Compute Web Studio