Wolsztyn - podróże Kingi Cywińskiej

To, co ciekawe, i całkiem niedaleko, dla rodziny Cywińskich znajduje się w Wolsztynie. To miasto znajduje się około 70 km od Poznania. Warto wiedzieć, iż jest miejscem występowania kultury łużyckiej. Pozostały po niej przepiękne i unikatowe przedmioty wykonane z brązu. Wszyscy kojarzą ceramikę ze starożytnej Grecji, ale czy nie warto znać ceramiki łużyckiej pokrytej wspaniałą ornamentyką? Ale to starożytność.

Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie znajduje się na wolnym powietrzu i można w nim zobaczyć czynną wciąż kuźnię, osiemnastowieczną karczmę oraz oryginalne zagrody wiejskie z początku XVIII wieku. Dzieci to bardzo interesuje; architektura wiejska jest dziwnie bliska wyobraźni przedszkolaków i niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym podróżując z pociechami do takich miejsc. Najciekawszym obiektem muzealnym jest wiatrak koźlak, nadal sprawny.

Rzeka Dojca oraz pobliskie jeziora są także atrakcyjne. To miejsca odpoczynku i wspaniałych krajobrazów. To także miejsca chronione pod względem przyrodniczym. Mamy tu grzybień biały, grążel żółty, kosaćca żółtego, niezapominajkę błotną i taką tajemniczą roślinę, której pojedyncze liście nie mieszczą się w dłoni, zwaną strzałką wodną. Rośnie tam też łuskiewnik, roślina którą widziałam w Górach Kaczawskich, pod ścisła ochroną.

• Wietrzyki
© 2018 Pogodne Przedszkole w Luboniu. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wykonanie: Compute Web Studio