Wigilia – czas radosny

Podczas wigilijnej uroczystości dzieci były odświętnie ubrane i niezwykle wzruszone atmosferą i nastrojem tego dnia. Miały okazję obejrzeć Jasełka w wykonaniu Błyskawic i zjeść wigilijny posiłek: barszcz z uszkami, rybę z ziemniakami, kapustę z grzybami oraz trochę słodkich przysmaków. Stoły w każdej sali udekorowane były świątecznymi ozdobami, a na choinkach migotały kolorowe lampki. Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia i obdarowywały się prezentami.

Kultywowanie  takich  tradycji jest dla nas szczególnie ważne. Kiedyś  dzieci zastąpią rodziców i wychowawców w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy przywiązani i  która jest naszym dziedzictwem kulturowym. Takie wzruszające i ważne chwile nie tylko  utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają  serdeczne  relacje między nimi. W naszej kulturze Wigilia jest świętem radości, pojednania  i  życzliwości.

Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia”.

Ebenezer Scrooge„Opowieść wigilijna”