Dlaczego warto czytać – Słoneczka

Dzięki czytaniu pobudzamy w dziecku wyobraźnię, zaspakajamy potrzebę emocjonalną, czego nie jest wstanie zrobić komputer czy telewizja. Podczas czytania jesteśmy z dzieckiem blisko, nawiązujemy kontakt wzrokowy, poświęcamy mu czas. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. W przedszkolu mamy bibliotekę, w której dzieci chętnie wypożyczają książki. Sami wybierają, w jaką niezwykła przygodę się przeniosą. Podczas zajęć popołudniowych również czytamy. To czas odpoczynku, pobudzania dziecięcej wyobraźni i poszerzania słownictwa. Wielką korzyścią płynącą z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe.  Umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, używania bogatego słownictwa oraz łatwość wypowiadania się w sposób jasny i logiczny to niezwykła umiejętność, którą należy kształtować. Dzieci podczas czytania skupiają uwagę, a więc ćwiczą swoją koncentrację, co w dzisiejszych czasach jest cenną umiejętnością biorąc pod uwagę rosnącą ilość bodźców rozpraszających.

Patrycja Rożek