Październik – wszystko o gruszce

Cały październik dzieci miały okazję poznawać różne odmiany gruszek, popisały się niezwykłymi pracami plastycznymi i lapbookami, które ozdobiły korytarze, sale i gazetki. W każdej grupie nauczycielki przeprowadzały rozmowy z dziećmi na temat ważnych dla zdrowia witamin i minerałów zawartych w gruszkach.

Oto wybrane relacje z podjętych działań:

Bohaterką października była gruszka. Jest to jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci, jesiennych owoców. Dowiedzieliśmy się, że drzewo, na którym rosną te pyszne zdrowe owoce nazywa się gruszą. Taką właśnie gruszę stworzyliśmy w naszej sali i wspólnie powiesiliśmy na jej gałązkach odciśnięte w farbie, żółte i zielone sylwety gruszek.

Na koniec spałaszowaliśmy ze smakiem pozostałe owoce. Do naszego kącika przyrodniczego ulepiliśmy gruszki z masy solnej i pomalowaliśmy farbami. Poznaliśmy wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka” i nauczyliśmy się go na pamięć. Podczas warsztatów kulinarnych przyrządziliśmy pyszne, zdrowe desery. Na koniec odbył się konkurs piosenkarski „Pac gruszka”. Zwycięzcy otrzymali gromkie brawa i gruszkowe medale.

Beata Wasecka, Śnieżynki

Uwaga poniżej przepisy na koktajle prosto z sali Słoneczek!!!

Robiliśmy koktajl gruszkowy z dodatkiem wody, a drugi robiliśmy z dodatkiem mleka. Dzieci mogły porównać, który im bardziej smakuje. Robiliśmy również gofry. Dzieci od podstaw mieszały składniki. Do każdego gofra oprócz słodkiej niespodzianki królowała gruszka.

Patrycja Maciejewska, Słoneczka

Błyskawice w tym miesiącu zajmowały się gruszką. W swoich lapbookach liczyliśmy owoce, łączyliśmy z odpowiednią cyfrą, porównywaliśmy, rysowaliśmy po śladzie jedną ręką, a nawet oburącz:) Udało się także wycisnąć sok z gruszek. Dzięki temu mogliśmy wszyscy razem zobaczyć, ile soku jest w jednej gruszce, a na koniec wypiliśmy pyszny napój. W październiku odbyły się także warsztaty z firmą cateringową, na których odgadywaliśmy zagadki i próbowaliśmy różnych owoców.

Małgorzata Rokitowska, Błyskawice