Projekt edukacyjny,, Pierwsza Pomoc”

Projekt skupia się przede wszystkim na kształtowaniu praktycznych umiejętności dziecka i rozwijaniu jego samodzielności w działaniu. Materiał i nabywane umiejętności przez dzieci są dostosowywane do ich wieku oraz możliwości grupy.

Prowadzę zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz zachowań bezpiecznych w codziennych sytuacjach. Działania te zostały zaprezentowane rodzicom podczas spotkania integracyjnego. Dzieci przedstawiły scenkę, w której dziewczynka przewraca się na placu zabaw i traci przytomność. Dziecko wcielające się w rolę matki sprawdziło oddech, zawołało inna osobę do pomocy, ułożyło poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej, a międzyczasie powiadomiona została służba pogotowia. Dzięki tym działaniom dzieci uczyły się, w jaki sposób należy rozmawiać z dyspozytorem karetki pogotowia, jak udzielać pomocy przedmedycznej oraz jakie są zasady ruchu pieszych na drodze.

Dzieci podzieliły się wiedzą na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej ze swoimi rodzicami. Przedstawiły również podstawowe formy i środki bezpieczeństwa, które należy zachować, aby chronić siebie i osobę poszkodowaną przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia, a takich umiejętności powinno się uczyć od najmłodszych lat, by nie były dla dzieci niczym strasznym i choć trochę mogły oswoić się z sytuacjami niebezpiecznymi. Na koniec naszego spotkania wszyscy wspólnie wykonaliśmy plakaty promujące zachowania prozdrowotne.

Patrycja Rożek