Wrzesień – wszystko o pomidorze

Cały miesiąc poznawaliśmy to najpopularniejsze w Polsce warzywo. Oto, co przygotowane zostało dla dzieci, czego dokonały podczas zajęć przedszkolaki, czego się nauczyły i jak świetne się bawiły podczas quizów, konkursów i zabaw ruchowych.

Maluszki, czyli Obłoczki i Wietrzyki

Poznały z bliska pomidory rosnące jeszcze na krzaczku, mogły dotknąć zielonych listków i łodygi, skosztować szczególnej odmiany – pomidorków koktajlowych ( uprawianych w doniczce) i innych: malinowych, tygrysich. Na zajęciach malowały, wyklejały i lepiły warzywo. Wietrzyki ubrane na czerwono w Dniu Pomidora nosiły na głowach zielone czapeczki ( zielony pęd). Obłoczki obejrzały zabawny teatrzyk kukiełkowy o sprytnym pomidorku.

Sopelki

Z relacji Sandry Kaczmarek: We wrześniu Sopelki poznały budowę pomidora i wiersz Jana Brzechwy,, Pomidor”. Oczywiście degustowaliśmy warzywo, poznawaliśmy różne jego gatunki oraz jego specyficzny zapach. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Dowiedziały się dużo ciekawych informacji o pomidorze oraz korzyściach wynikających z ich systematycznego jedzenia. Największe zaciekawienie wzbudziło w dzieciach tworzenie lapbooka. Tę pracę wykonywały z wielkim zainteresowaniem i nawet same proponowały rozwiązania plastyczne.

Błyskawice

Z relacji Małgorzaty Rokitowskiej: Realizując program prozdrowotny dzieci miały okazję poznać, w jaki sposób rośnie pomidor – od nasionka do owocu. Dodatkowo przedszkolaki kategoryzowały owoce i warzywa, rysowały po śladzie, rozróżniały głoskę P oraz uczyły się wierszyka “Pomidor” Jana Brzechwy na pamięć.

Słoneczka

Z relacji Beaty Maciejewskiej: W tym roku my Słoneczka bierzemy udział w programie kształtowania postaw prozdrowotnych dla dzieci przedszkolnych. Hasło przewodnie „Smaczne i zdrowe są warzywa i owoce kolorowe” dzieci poznały podczas pogadanek. We wrześniu na naszych przedszkolnych stołach królował – POMIDOR. Słoneczka poznały przede wszystkim rodzaje pomidorów. Kosztowały pomidory malinowe, paprykowe oraz koktajlowe. Wzięły udział w przedstawieniu kukiełkowym pt.” Pomidor” Jana Brzechwy. Wykonały wspaniałe prace plastyczne i – co najważniejsze – więcej naszych podopiecznych zajada pomidora!

Śnieżynki

Z relacji Kasi Pellowskiej: Zorganizowaliśmy sobie Dzień Pomidora i podczas całego tego dnia, ubrani na czerwono, bawiliśmy się wspaniale podczas zabaw ruchowych, rywalizacji sportowych i quizów. Zrobiliśmy sobie fotobudkę i wykonaliśmy pracę plastyczną. Innego dnia września kosztowaliśmy sok z pomidorów, które dzieci przyniosły do przedszkola. Najwięcej emocji jednak wzbudził wśród dzieci konkurs recytatorski. Laureaci konkursu wyrecytowali cały lub prawie cały wiersz Pan Pomidor z pamięci, za co otrzymali pomidorowe medale. Podczas zajęć plastycznych Śnieżynki robiły ilustrację do wiersza; malowały paluszkami warzywo i wyklejały zielone gałązki.

Gwiazdeczki

Z relacji Marzenny Domańskiej: Tworząc własne lapbooki dzieci z Gwiazdeczek dowiedziały się mnóstwa ciekawych rzeczy o tym niezwykle zdrowym warzywie. Wiedzą jak rośnie, smakuje, wygląda, jakie są jego odmiany, kolory, jakie zawiera witaminy i składniki odżywcze, jak można z nim eksperymentować w kuchni, co ugotować i jak jeść. Cotygodniowe zajęcia były bardzo przez dzieci oczekiwane, a nasze pierwsze lapbooki – kolorowe i  ciekawe.

Kropelki

Z relacji Magdy Sochy: Podczas zajęć wrześniowych Kropelki zaznajamiały się z budową pomidora. Poznały schemat wzrostu warzywa i oglądały różne gatunki: malinowe, koktajlowe, śliwkowe. Mogły też dowiedzieć się i nauczyć, że pomidory rozróżnia się ze względu na sposób uprawy: gruntowe, uprawiane pod folią, szklarniowe. Wykonały puzzle o pomidorze, wykleiły sylwetę pomidora. Wykonały pracę na temat „ Co otrzymujemy z pomidorów? ” oraz obrazki i napisy dotyczące różnych potraw z pomidorów. To było trudne zadanie, ale przyniosło najwięcej satysfakcji. Dzieci przypomniały sobie słówka angielskie: red, tomato, juice, sauce.