Dzień Grecki

Wierzyki przygotowały Dzień Grecki, tradycyjnie i zgodnie z programem zdrowotnym przedszkola, w drugą środę miesiąca. Spotkanie obejmowało: występ teatralny oparty na micie „Spór bogiń o miano najpiękniejszej”, prezentacji tańca i degustacji przysmaków greckich. W spektaklu brały udział trzy boginie: Afrodyta, Atena i Hera oraz Helena Trojańska wraz z Zeusem. Dzieci mówiły dialogiem bazującym na starożytnym tekście Meleagera z Gadary. W przedstawieniu ważną rolę pełnił chór wzorowany na chórze teatru greckiego ery starożytnej. Po zakończeniu imprezy wszystkie dzieci otrzymały jabłko, a każda grupa –  talerz greckich przysmaków.

Przepyszne jabłka, dekoracje i talerze przysmaków przygotowali rodzice Wietrzyków.

Mit

W mitologii – odbyła się uczta na Olimpie i było to bardzo duże wydarzenie, na którym zagościli niemal wszyscy bogowie i boginie olimpijskie. Wszyscy, poza jedną – Eris. Taką decyzję podjął Zeus, co nie spodobało się bogini niezgody, chaosu i nieporządku.

Eris pojawiła się więc na weselu nieproszona i w zemście postanowiła wykorzystać swoje zdolności do wywoływania sporów. Przyniosła ze sobą złote jabłko, na którym umieściła napis „dla najpiękniejszej”, po czym rzuciła je między trzy boginie – Atenę, Herę i Afrodytę. Każda z nich chciała posiąść jabłko i tym samym zyskać ten wyjątkowy tytuł. Zeus, chcąc uniknąć sporu, zaproponował, by wyboru dokonał Parys – królewicz trojański.

Boginie postanowiły przekupić śmiertelnika – Atena zaoferowała mu mądrość, Hera bogactwo, zaś Afrodyta najpiękniejszą kobietę świata. Ostatecznie zwyciężyła ta ostatnia, ponieważ dla Parysa najbardziej wartościowa okazała się ręka Heleny – żony króla Sparty, Menelaosa.