Wielkanocne obyczaje

Wietrzyki uwielbiają przygotowania do świąt, jednak na pewno nie wszystkie tradycje i zwyczaje są im dobrze znane. Wielkanoc w przedszkolu to okazja do rozmowy o symbolice świąt i towarzyszących im obyczajach.  Z zajęć przedświątecznych (z zasobów Internetu i książki „Wielkanoc w przedszkolu”):

Dawniej wyłącznie kobiety malowały wielkanocne jaja. Mężczyźni nie mogli nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym zdobiono jajka, bo mogliby rzucić urok na kolorowe pisanki. Według jednej z przypowieści, gdy uradowana po zmartwychwstaniu Jezusa Maria Magdalena wróciła do domu, zauważyła, że wszystkie jajka stały się czerwone. Wydarzenie to sprawiło, że czerwony kolor zaczął symbolizować Zmartwychwstanie. Niegdyś, wyłącznie na taki właśnie kolor malowano wszystkie jajka na święta.
Zwyczaj malowania jaj i wydmuszek wywodzi się ze starosłowiańskich obrzędów. Do dzisiaj jajo symbolizuje początek nowego życia.