Kwiecień – wszystko o rzodkiewce

Rzodkiewka jest krewniaczką brukselki, kalafiora i brokułów. Dostarcza sporo minerałów (głównie potasu, ale również wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, siarki, cynku, miedzi i fluoru) oraz witamin – w tym kwasu askorbinowego i witamin z grupy B (zawiera ich więcej niż rzodkiew). W rzodkiewce znajdziemy również błonnik (w 100 g jest ggo 2, 5 g kwas foliowy, retinol, prowitaminę A i niacynę.

Kromka chleba, pół bułeczki,
będą pyszne kanapeczki!

Pomidorek ser przykrywa
i rzodkiewki zaraz wzywa!

Gwiazdeczki

Kolejny miesiąc i kolejne warzywko, któremu przyjrzeliśmy się bardziej szczegółowo.
Dowiedzieliśmy się między innymi:

  • jakie są rodzaje rzodkiewek,
    -skąd to warzywko pochodzi i jak się je uprawia,
  • jakie ma witaminy i dlaczego jest zdrowe,
  • jak możemy je wykorzystać w codziennej diecie,
  • poznaliśmy kilka przepisów na pyszne sałatki,
  • na zajęciach kroiliśmy je na plasterki, robiliśmy z nich różne wzorki i zajadaliśmy na surowo,
  • smakowaliśmy również kiełków rzodkiewek,
  • nauczyliśmy się je rysować, wykonaliśmy kilka prac i kart pracy,
    Wszystko to umieściliśmy w lapbooku, aby zapamiętać i zajrzeć w przyszłości do naszych notatek.

Wietrzyki

Rzodkiewki miały słodki smak i były chrupiące, tak można by podsumować wrażenia maluszków po zjedzeniu pokrojonej rzodkiewki. Tego samego dnia dzieci obejrzały film „Warzywa zjadaj na surowo” i wykonały prace plastyczną poznając kolor fioletowy. Dzieci nazwały rzodkiewki „małymi główeczkami”.

Błyskawice

Juz 2000 lat temu rzodkiewka była uprawiana w Egipcie. O różnym kształcie, a także barwie, jak informowali Rzymianie. Te i wiele innych wiadomości, dotyczących działań leczniczych rzodkiewki zdobyły Błyskawice w minionym miesiącu. Dzieci próbowały warzywo podczas śniadań oraz tworzyły prace plastyczne, które rozwijały ich zdolności manualne.

Śnieżynki

Śnieżynki poznawały rzodkiewkę wszystkimi zmysłami, dowiedziały się, jak rośnie rzodkiewka,  uczyły się ją kroić, robiły z niej stempelki. Podczas następnych zajęć wyszukiwały na ilustracji rzodkiewki spośród innych warzyw oraz grupowały okazy zgromadzone w kąciku przyrody.